Home / DC DC Converters / AM50QB-11024SA30JZ-B
AM50QB-11024SA30JZ-B
aimtec
Product No:
AM50QB-11024SA30JZ-B
Manufacturer:
aimtec
Package:
Quarter Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 24V 50W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Isolated Module
Series AM50QB-JZ
Package Box
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 89%
Applications Railway
Mounting Type Quarter Brick
Power (Watts) 50 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 50155
Control Features -
Size / Dimension 2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM50QB
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 2.08A