Home / DC DC Converters / AM5T-4805SH35-VZ
AM5T-4805SH35-VZ
aimtec
Product No:
AM5T-4805SH35-VZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 5W
Type Isolated Module
Series AM5T-VZ (5W)
Package Tube
Features -
Efficiency 77%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 5 W
Package / Case 24-DIP Module
Control Features -
Size / Dimension 1.27" L x 0.84" W x 0.41" H (32.3mm x 21.4mm x 10.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM5T
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 1A