Home / DC DC Converters / AM6CW-11005SH22-NZ
AM6CW-11005SH22-NZ
aimtec
Product No:
AM6CW-11005SH22-NZ
Description:
DC DC CONVERTER 5V 6W
Type Isolated Module
Series AM6CW-NZ (6W)
Package Tube
Features -
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UL
Control Features -
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM6CW
Voltage - Isolation 2.25 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 40V
Current - Output (Max) 1.2A