AMC1200BDUBR
Texas Instruments
Product No:
AMC1200BDUBR
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC OPAMP ISOLATION 1 CIRC 8SOP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9310
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Slew Rate -
Output Type Differential
Mounting Type Surface Mount
-3db Bandwidth 100 kHz
Amplifier Type Isolation
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Product Status Active
Current - Supply 5.4mA
Number of Circuits 1
Base Product Number AMC1200
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input Offset 200 µV
Supplier Device Package 8-SOP
Current - Output / Channel 20 mA
Voltage - Supply Span (Max) 5.5 V
Voltage - Supply Span (Min) 2.7 V