
Abracon LLC
Product No:
AMCV-0805-5R5-C180N-T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 12V 3A 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.29925
2.9925
25
0.26182
6.5455
100
0.169385
16.9385
250
0.14022
35.055
500
0.112176
56.088
1000
0.086004
86.004
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Abracon LLC |
| Energy | 0.005J |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 3 A |
| Maximum AC Volts | 4 V |
| Maximum DC Volts | 5.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 14 V |
| Varistor Voltage (Min) | 10 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 12 V |
| Capacitance @ Frequency | 18 pF @ 1 MHz |