
Taiyo Yuden
Product No:
AMK105B7474KVHF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.47UF 4V X7R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.133
0.133
10
0.095
0.95
50
0.05396
2.698
100
0.04465
4.465
500
0.031312
15.656
1000
0.025926
25.926
2500
0.02413
60.325
5000
0.022078
110.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Series | M |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 4V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | AMK105B |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |