
Eaton - Electronics Division
Product No:
AMLV13V45C600
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR MLV 1210 45VW 90VC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.74385
7.4385
25
0.69882
17.4705
100
0.570475
57.0475
250
0.529872
132.468
500
0.450965
225.4825
1000
0.360772
360.772
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Energy | 2J |
| Series | AMLV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 250 A |
| Maximum AC Volts | 35 V |
| Maximum DC Volts | 45 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 61.6 V |
| Varistor Voltage (Min) | 50.4 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 56 V |
| Capacitance @ Frequency | 600 pF @ 1 kHz |