
aimtec
Product No:
AMSRB-7805Z
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2.5W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.619
7.619
5
6.8305
34.1525
10
6.65855
66.5855
15
6.592364
98.88546
25
6.46038
161.5095
50
6.33137
316.5685
75
6.046436
453.4827
100
5.33197
533.197
200
5.17199
1034.398
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | AMSRB-78-Z (7.5W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 80% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2.5 W |
| Package / Case | 3-SIP Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AMSRB |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Supplier Device Package | - |