
Panasonic Electric Works
Product No:
APF10312
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.4855
11.4855
10
10.7673
107.673
25
9.57106
239.2765
50
9.09264
454.632
100
8.61403
861.403
250
7.656924
1914.231
500
7.17839
3589.195
1000
6.699828
6699.828
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | APF |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 14.2 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 8 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 847 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | APF103 |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 0.6 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 6 A |