
Panasonic Electric Works
Product No:
APF30260
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 60V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.167
13.167
10
11.70305
117.0305
25
11.11766
277.9415
50
10.53265
526.6325
100
9.94745
994.745
250
9.069726
2267.4315
500
8.484564
4242.282
1000
8.045721
8045.721
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | APF |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 2.9 mA |
| Coil Voltage | 60VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 8 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 20.57 kOhms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | APF302 |
| Must Operate Voltage | 42 VDC |
| Must Release Voltage | 3 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 6 A |