Home / Fixed Inductors / APSC00030316120T00
APSC00030316120T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00030316120T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 12 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 394mOhm Max
Current Rating (Amps) 640 mA
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 520mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz