Home / Fixed Inductors / APSC00070730120TS0
APSC00070730120TS0
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00070730120TS0
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 12 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.14A
Inductance Frequency - Test 10 kHz