Home / Fixed Inductors / APSC001011407R0T00
APSC001011407R0T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSC001011407R0T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
DC Resistance (DCR) 31mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz