Home / Fixed Inductors / APSC00101151181M00
APSC00101151181M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSC00101151181M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 180 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
DC Resistance (DCR) 450mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz