Home / Fixed Inductors / APSL001309522R2M00
APSL001309522R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSL001309522R2M00
Type Drum Core, Wirewound
Series APSL
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 12mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.1 A
Height - Seated (Max) 0.205" (5.21mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 80MHz
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz