Home / Fixed Inductors / APSL00130952331M00
APSL00130952331M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSL00130952331M00
Type Drum Core, Wirewound
Series APSL
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 330 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 1.02Ohm Max
Current Rating (Amps) 600 mA
Height - Seated (Max) 0.205" (5.21mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 4.5MHz
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz