Home / Fixed Inductors / APSR00050522220M00
APSR00050522220M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00050522220M00
Type Drum Core, Wirewound
Series APSR
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.244" L x 0.197" W (6.20mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.02 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz