Home / Fixed Inductors / APSR00050522220T00
APSR00050522220T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00050522220T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series APSR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 22 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.244" L x 0.197" W (6.20mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.02 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz