Home / Fixed Inductors / APSR00080725100M00
APSR00080725100M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00080725100M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series APSR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.343" L x 0.291" W (8.70mm x 7.40mm)
DC Resistance (DCR) 92.4mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.25A
Inductance Frequency - Test 100 kHz