Home / Fixed Inductors / APSR00080725150T00
APSR00080725150T00
Chilisin Electronics
Product No:
APSR00080725150T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 15 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.343" L x 0.291" W (8.70mm x 7.40mm)
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.7 A
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz