APT15D60BG
Microchip Technology
Product No:
APT15D60BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-247
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-2
Product Status Active
Base Product Number APT15D60
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-247
Reverse Recovery Time (trr) 80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 15 A