APT15D60KG
Microchip Technology
Product No:
APT15D60KG
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE GP 600V 15A TO220
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 305
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2
Product Status Active
Base Product Number APT15D60
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220-2
Reverse Recovery Time (trr) 80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 15 A