APT15DQ60SG
Microchip Technology
Product No:
APT15DQ60SG
Package:
D3PAK
Description:
DIODE GEN PURP 15A D3PAK
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Product Status Active
Base Product Number APT15DQ60
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package D3PAK
Reverse Recovery Time (trr) 21 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.4 V @ 15 A