APT40DQ60BG
Microchip Technology
Product No:
APT40DQ60BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-247 [B]
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GP 600V 40A TO247
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7051
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-2
Product Status Active
Base Product Number APT40DQ60
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-247 [B]
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 40A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.4 V @ 40 A