APTDF500U40G
Microchip Technology
Product No:
APTDF500U40G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
LP4
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 500A LP4
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case LP4
Product Status Active
Base Product Number APTDF500
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package LP4
Reverse Recovery Time (trr) 120 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2.5 mA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 500 A