
Littelfuse Inc.
Product No:
AQ1006-01UTG
Manufacturer:
Package:
2-µDFN (0.60x0.30)
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 6VWM 9.2VC 2UDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.3192
3.192
100
0.19912
19.912
500
0.136211
68.1055
1000
0.104776
104.776
2000
0.094306
188.612
5000
0.089062
445.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | Automotive, AEC-Q101, AQ1006, SPA® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | - |
| Base Product Number | AQ1006 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | 15pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | 2-µDFN (0.60x0.30) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 7.8V (Typ) |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 9.2V (Typ) |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 6V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2A (8/20µs) |