
Littelfuse Inc.
Product No:
AQ1250-01ETG
Manufacturer:
Package:
SOD-882
Batch:
-
Description:
TVS DIODE ESD UNI 5V 50A SOD882
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3648
3.648
100
0.248045
24.8045
500
0.186048
93.024
1000
0.139536
139.536
2000
0.127908
255.816
5000
0.120156
600.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | Automotive, AEC-Q101, AQ1250, SPA® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-882 |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | - |
| Base Product Number | AQ1250 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | 118pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | SOD-882 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 5.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 10V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 50A (8/20µs) |