Home / TVS Diodes / AQ24COM-01FTG
AQ24COM-01FTG
Littelfuse Inc.
Product No:
AQ24COM-01FTG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SOD-323
Batch:
Datasheet:
Description:
24V 5A 250W 15PF 30KV SOD323 BI-
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, AQ24COM-02
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, CAN
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Product Status Active
Power - Peak Pulse 250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 13pF @ 1MHz
Supplier Device Package SOD-323
Voltage - Breakdown (Min) 26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 50V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)