Home / TVS Diodes / AQ27COM-02JTG
AQ27COM-02JTG
Littelfuse Inc.
Product No:
AQ27COM-02JTG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SC-70-3
Batch:
Datasheet:
Description:
27V 5A 250W 15PF 30KV SC70-3 TVS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, CAN
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-70, SOT-323
Product Status Active
Power - Peak Pulse 200W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 2
Capacitance @ Frequency 12pF @ 1MHz
Supplier Device Package SC-70-3
Voltage - Breakdown (Min) 28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 50V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (8/20µs)