
Littelfuse Inc.
Product No:
AQ3041-01ETG
Manufacturer:
Package:
SOD-882
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 5VWM 10VC SOD882
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.33345
3.3345
100
0.20786
20.786
500
0.142196
71.098
1000
0.109383
109.383
2000
0.098448
196.896
5000
0.092976
464.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | Automotive, AEC-Q101, AQ3041, SPA® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-882 |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | - |
| Base Product Number | AQ3041 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | 0.5pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | SOD-882 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | - |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 10V (Typ) |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 3A (8/20µs) |