AQ36-01FTG
Littelfuse Inc.
Product No:
AQ36-01FTG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SOD-323
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 36VWM 62VC SOD323
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3813
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, AQ, SPA®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, CAN
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Product Status Active
Power - Peak Pulse 450W
Base Product Number AQ36
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency 50pF @ 1MHz (Max)
Supplier Device Package SOD-323
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) -
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 62V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)