
KEMET
Product No:
ARR08D105JGS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.

| Mfr | KEMET |
| Series | ARR Indust X7R HT200C |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | High Temperature |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.400" (10.16mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm) |
| Base Product Number | ARR08D |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Temperature Coefficient | X7R |