
Panasonic Electric Works
Product No:
ASQ10620
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP SPST-NC 100MA 30V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.377
5.377
10
4.3054
43.054
25
4.09032
102.258
50
3.9824
199.12
100
3.44432
344.432
250
3.22905
807.2625
500
3.067588
1533.794
1000
2.959962
2959.962
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ASQ1 |
| Circuit | SPST-NC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.087" (2.2mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | - |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Operating Force | 153gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Position | 0.330" (8.4mm) |
| Base Product Number | ASQ106 |
| Differential Travel | - |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |