
Panasonic Electric Works
Product No:
ASQMR17430A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT FAIL DETECT 16V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2465
4.2465
10
3.743
37.43
25
3.49334
87.3335
40
3.3269
133.076
80
2.827912
226.23296
230
2.578338
593.01774
440
2.412002
1061.28088
1000
2.32883
2328.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ASQMR1 |
| Circuit | SPST-NO |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.065" (1.7mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | - |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Operating Force | 122gf |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Position | 0.280" (7.1mm) |
| Base Product Number | ASQMR17 |
| Differential Travel | - |
| Voltage Rating - DC | 16 V |
| Current Rating (Amps) | 1mA (DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |