Home / Heat Sinks / ATS-04F-25-C3-R0
ATS-04F-25-C3-R0
Advanced Thermal Solutions Inc.
Product No:
ATS-04F-25-C3-R0
Description:
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
User Guide
Mfr Advanced Thermal Solutions Inc.
Type Top Mount
Shape Square, Fins
Width 2.362" (60.00mm)
Length 2.362" (60.00mm)
Series pushPIN™
Package Bulk
Diameter -
Material Aluminum
Fin Height 0.984" (25.00mm)
Package Cooled Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Product Status Active
Material Finish Blue Anodized
Attachment Method Push Pin
Base Product Number ATS-04F
Thermal Resistance @ Natural -
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 6.32°C/W @ 100 LFM