Home / Heat Sinks / ATS-10D-55-C3-R0
ATS-10D-55-C3-R0
Advanced Thermal Solutions Inc.
Product No:
ATS-10D-55-C3-R0
Description:
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412
Shape Square, Fins
Width 1.378" (35.00mm)
Length 1.378" (35.00mm)
Series pushPIN™
Package Bulk
Diameter -
Material Aluminum
Fin Height 0.394" (10.00mm)
Attachment Method Push Pin
Base Product Number ATS-10D
Thermal Resistance @ Natural -
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 24.11°C/W @ 100 LFM