Home / Heat Sinks / ATS-15C-86-C1-R0
ATS-15C-86-C1-R0
Advanced Thermal Solutions Inc.
Product No:
ATS-15C-86-C1-R0
Description:
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB
User Guide
Mfr Advanced Thermal Solutions Inc.
Type Top Mount
Shape Square, Fins
Width 1.378" (35.00mm)
Length 1.378" (35.00mm)
Series pushPIN™
Package Bulk
Diameter -
Material Aluminum
Fin Height 0.590" (15.00mm)
Package Cooled Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Product Status Active
Material Finish Blue Anodized
Attachment Method Push Pin
Base Product Number ATS-15C
Thermal Resistance @ Natural -
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 17.69°C/W @ 100 LFM