Home / Heat Sinks / ATS-15C-92-C1-R0
ATS-15C-92-C1-R0
Advanced Thermal Solutions Inc.
Product No:
ATS-15C-92-C1-R0
Description:
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB
Shape Square, Fins
Width 1.575" (40.00mm)
Length 1.575" (40.00mm)
Material Aluminum
Fin Height 0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise -
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 16.45°C/W @ 100 LFM