
Advanced Thermal Solutions Inc.
Product No:
ATS-16C-94-C1-R0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8045
5.8045
10
5.64775
56.4775
25
5.33368
133.342
50
5.02018
251.009
100
4.7063
470.63
250
4.392572
1098.143
500
4.078844
2039.422
1000
4.000393
4000.393
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Advanced Thermal Solutions Inc. |
| Type | Top Mount |
| Shape | Square, Fins |
| Width | 1.575" (40.00mm) |
| Length | 1.575" (40.00mm) |
| Series | pushPIN™ |
| Package | Bulk |
| Diameter | - |
| Material | Aluminum |
| Fin Height | 0.984" (25.00mm) |
| Package Cooled | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Product Status | Active |
| Material Finish | Blue Anodized |
| Attachment Method | Push Pin |
| Base Product Number | ATS-16C |
| Thermal Resistance @ Natural | - |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 9.36°C/W @ 100 LFM |