
CTS-Frequency Controls
Product No:
ATS111
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
10
0.2033
2.033
50
0.18278
9.139
100
0.162545
16.2545
500
0.154394
77.197
1000
0.130017
130.017
2500
0.121885
304.7125
5000
0.117828
589.14
10000
0.113762
1137.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | CTS-Frequency Controls |
| Type | MHz Crystal |
| Series | ATS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Frequency | 11.0592 MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | HC-49/US |
| Product Status | Active |
| Load Capacitance | 20pF |
| Size / Dimension | 0.427" L x 0.177" W (10.85mm x 4.50mm) |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 Ohms |