
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
AU1PKHM3/85A
Manufacturer:
Package:
DO-220AA (SMP)
Batch:
-
Description:
DIODE AVALANCHE 800V 1A DO220AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.4161
4.161
100
0.28937
28.937
500
0.225948
112.974
1000
0.183644
183.644
2000
0.16417
328.34
5000
0.155819
779.095
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Avalanche |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-220AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | AU1 |
| Capacitance @ Vr, F | 7.5pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.85 V @ 1 A |