
Bourns Inc.
Product No:
AV30K1210401NIR1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.34295
3.4295
25
0.31996
7.999
100
0.256025
25.6025
250
0.237728
59.432
500
0.201172
100.586
1000
0.155448
155.448
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Energy | 2.3J |
| Series | AV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 400 A |
| Maximum AC Volts | 30 V |
| Maximum DC Volts | 34 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 51.7 V |
| Varistor Voltage (Min) | 42.3 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 47 V |
| Capacitance @ Frequency | 1100 pF @ 1 kHz |