
Panasonic Electric Works
Product No:
AV3214613
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.44305
14.4305
25
1.38548
34.637
50
1.32791
66.3955
100
1.270055
127.0055
250
1.010306
252.5765
500
0.923704
461.852
1000
0.894843
894.843
5000
0.808241
4041.205
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | AV3 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.100" (2.5mm) |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 3.500gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles |
| Operating Force | 40gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.345" (8.8mm) |
| Base Product Number | AV321 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |