
Panasonic Electric Works
Product No:
AV3602619-A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.3889
13.889
25
1.33342
33.3355
50
1.27775
63.8875
100
1.22227
122.227
250
0.97223
243.0575
500
0.888896
444.448
1000
0.861118
861.118
5000
0.777784
3888.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | AV3 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Actuator Mounted Right Side |
| Pretravel | 0.024" (0.6mm) |
| Overtravel | 0.015" (0.4mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Release Force | 7.546gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles |
| Operating Force | 50gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.330" (8.4mm) |
| Base Product Number | AV3602619 |
| Differential Travel | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |