
Panasonic Electric Works
Product No:
AVL32453
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.185
2.185
10
2.0197
20.197
25
1.89354
47.3385
50
1.85136
92.568
100
1.47269
147.269
250
1.388482
347.1205
500
1.30435
652.175
1000
1.22019
1220.19
5000
1.136038
5680.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | AVL3 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.110" (2.8mm) |
| Overtravel | 0.047" (1.2mm) |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 3.500gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 55gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.460" (11.7mm) |
| Base Product Number | AVL324 |
| Differential Travel | 0.032" (0.81mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |