
Panasonic Electric Works
Product No:
AVL34053
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.71
1.71
10
1.615
16.15
25
1.55002
38.7505
50
1.48542
74.271
100
1.42082
142.082
250
1.130158
282.5395
500
1.033296
516.648
1000
1.001006
1001.006
5000
0.904134
4520.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | AVL3 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.024" (0.6mm) |
| Overtravel | 0.015" (0.4mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Release Force | 20gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Operating Force | 150gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.330" (8.4mm) |
| Base Product Number | AVL340 |
| Differential Travel | 0.004" (0.1mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |