Home / Fixed Inductors / AWCM001106057N3J00
AWCM001106057N3J00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCM001106057N3J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series AWCM
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 7.3 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.041" L x 0.024" W (1.05mm x 0.60mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Current Rating (Amps) 570 mA
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz