Home / Fixed Inductors / AWCM0016100827NG00
AWCM0016100827NG00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCM0016100827NG00
Features -
Q @ Freq 40 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 27 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 440 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 3.7GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz