Home / Fixed Inductors / AWCS001207077N5K00
AWCS001207077N5K00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCS001207077N5K00
Features -
Q @ Freq 22 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 7.5 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 680 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 4.8GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz