Home / Fixed Inductors / AWCS001207078N7H00
AWCS001207078N7H00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCS001207078N7H00
Features -
Q @ Freq 18 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 8.7 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Current Rating (Amps) 480 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 4.1GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz